‘Beni Tanı’ projesi kapsamında Çalışma Ziyareti gerçekleştirildi.

‘Beni Tanı’ projesi faaliyetleri kapsamında 10.06.2019 – 14.06.2019 tarihlerinde, İlgi Otizm Derneği’nin yöneticileri, uzmanları, proje ekibi ve Çankaya Belediyesi’ne bağlı anaokullarının müdürlerinden oluşan bir ekip, proje ortak kurumları BHRG Foundation (Macaristan) ve Rata o.z. tesislerine 5 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Erken çocukluk dönemindeki çocukların eğitimci ve ailelerinde OSB’de erken tanı ve müdahale konusunda farkındalık geliştirme çalışmaları ile ilgili bilgi ve deneyim paylaşımı amacını taşıyan ziyarete, proje ortak kurumlarından uzmanlar eşlik etti.

Çalışma ziyaretinin birinci gününde Rata o.z. evsahipliğinde Slovakya’da gerçekleştirilen açılış seminerinde proje ortağı kurumlar kendilerini ve çalışmalarını tanıtma fırsatı buldu. İlgi Otizm Derneği’ni tanıtmak üzere Klinik Psikolog ve Özel İlgi Otizm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurum Müdürü Cansu Öztürk, Macaristan’dan B.H.R.G. Vakfı’nı tanıtmak üzere TSMT terapisti ve öğreticisi, Vakfın Danışma Kurulu Başkanı Fanni Fenyősi ve Slovakya’dan RATA o.z. derneğini tanıtmak üzere TSMT terapisti ve dernek başkanı Jana Muránska birer sunum yaptılar.

Bunun yanı sıra, Slovakya’nın farklı kurumlarından erken tanı ve OSB’li çocukların eğitimi konusunda çalışmalar yürüten uzmanlar misafir olarak sunumlarını gerçekleştirdiler. Slovakya Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’ndan Barbora Baničová ‘Slovakya’da özel ihtiyaçları bulunan çocukları destekleme girişimleri -Ulusal Proje ‘No Child Left Behind’ tanıtımı’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Slovakya (Kramáre) Çocuk Hastanesi’nden Dr. Olga Matušková ‘Sağlık Hizmetlerinde gelişimsel zorlukların erken belirtilerini tanıma’ konusunda bilgiler verdi. F.84 Otizmli Çocuklar için Özel Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nden Danışman Dagmar Šuranová ‘F.84 anaokulunda otizmli çocuklar için özel eğitim iyi uygulamalarının tanıtımı’ ve Paneurópska Özel İlkokulu Özel Eğitim İhtiyaçlı Çocuklar Koordinatörü Zuzana Nováková ‘Özel ihtiyaçları bulunan çocukların bütünleştirici eğitimi – bir bütünleştirici okul pilot modeli’ konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde Bratislava’da Paneuropean Özel İlköğretim Okulu ziyaret edilerek kurumun uzmanlarıyla bütünleştirici eğitim hakkında görüşme yapıldı, okulun sınıfları gezildi.  Ayrıca Rata o.z. derneğinin merkezi ziyaret edilerek, uygulamalar hakkında bilgi alındı, uzmanlar terapi seanslarını gözlemledi.
Ziyaretin üçüncü gününde F84 – Otizm Alanında Özel Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ne ziyaret düzenlenerek, uzmanlarımızın otizmli çocukların okul öncesi eğitimi hakkında bilgi alması sağlandı. Ardından Budapeşte’ye geçen ekip, burada BHRG Vakfı’nın merkezini ziyaret ederek, uzmanlarıyla tanışma imkânı buldu. Kurum Müdürü Anita Madács tarafından kurumun erken tanı ve müdahale modeli hakkında bir tanıtım sunumu gerçekleştirildi.